Сергей Станишев е приел оставката на министър Румен Петков.

Това е станало по време на среща между двамата по-рано днес.

Този следобед на специална пресконференция в МВР, Румен Петков съобщи, че подава оставка.

Петков обяви, че се оттегля, за да има повече държава и държавност.

Той каза, че поема и своята отговорност за случилото се по негово време в министерството.

Сред основанията за взетото решение Румен Петков посочи нуждата от стабилност във и около вътрешното министерство.

Той допълни, че е хвърлил цялата си енергия и воля, за да създаде добри условия за работа на състава и по никой начин не може да бъде причина да се нагнетява напрежение в министерството.

"Не мога да подмина добрите резултати през последната година", заяви Петков и изброи разбиването на няколко престъпни групи, осигуряването на сигурност по външните граници на страната и ограничаването на корупцията по висшите етажи на властта.

„Това мое решение не е израз на слабост и не е поддаване на натиск, в чиято основа са клеветата, клюката и интригата“, допълни Петков.   

„Това е израз и стремеж за повече държава и държавност, за укрепване на държавността и нейните институции“, аргументира се той.    

По думите му, обществото се нуждае от убедителен знак, който да даде възможност не просто да се генерира политика, а тя да има чуваемост.

„Моята оставка ще даде повод за различни спекулации в определени кръгове от хора, а решението ми ще предизвика бурна и неприкрита радост“, добави отиващият си министър.   

По думите му, като министър на вътрешните работи, той носи отговорност за определени кадрови решения в министерството, с които е подвел държавното ръководство.

„Като министър на вътрешните работи съм хвърлил цялата си енергия и воля, за да създам добри условия за работа“, каза още Петков. 

Минути преди изявлението на вътрешния министър премиерът Сергей Станишев каза, че ще приеме оставката на Румен Петков, която определи като "закономерна, логична и достойна".

„Оставката ще бъде приета в контекста на цялостен ремонт на кабинета“, коментира Станишев.

„Трябва ни силен кабинет, силна и ясна парламентарна подкрепа“, добави той.      

„Въпросът не е за квоти и колко министри и заместник-министри ще има в кабинета. Въпросът е да имаме ясно ангажирана социална политика и това е моето условие към парламентарните партньори“, смята още Станишев.   

„Още преди две седмици на заседание на Изпълнителното бюро на БСП, Румен Петков заяви, че поема политическата отговорност за разклатеното доверие в МВР.    Оставката е съвсем закономерна, достойна, логична постъпка, защото се създаде много тежка среда към МВР“, добави министър-председателят.

„Министър Петков излезе с много ясни идеи за необходимост от реформи в МВР и те ще бъдат реализирани, за да се възстанови доверието след широка обществена дискусия“, каза Станишев.

„Самият Петков отчете грешките си, които до голяма степен са наследени от предишни управления, също и недостатъчно задълбочената реформа“, защити  отиващият си министър премиерът.   

Запитан дали на поста министър на МВР ще бъде назначен Михаил Миков, той коментира, че тази идея е оригинална, но не смята да се възползва от нея.

През последните седмици МВР-шефът бе подложен на силен натиск да се оттегли от поста след серия скандали и разкрития за връзки на висши полицаи с организираната престъпност.

Заради скандалът опозицията внесе вот на недоверие към правителството. Това бе петият подред вот на недоверие към кабината, който бе отхвърлен от управляващото мнозинство.

Знаково обаче остана гласуването на единия от коалиционните партньори НДСВ, чийто депутати гласуваха „въздържал се”.

По време на дебатите за вота на недоверие премиерът обяви, че започват структурни и персонални промени в правителството. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase